Wstąp do nas na… słówko!

Rada Miasta Gdyni, gdyńska YMCA i Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury zapraszają miłośników języka polskiego na XIV Gdyńskie Dyktando A.D. 2018.

Honorowy patronat sprawują p. Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni i p. Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

„Ortograficzna” klasówka odbędzie się w siedzibie gdyńskiej YMCA 13 października br. o godz. 13:13. Uroczysty finał dyktanda o godz. 16:13

Dyktando wyłoni mistrza i wicemistrza polskiej ortografii w dwóch grupach wiekowych: 18+ i 55+

Zapisy:
telefonicznie: 620 31 15; 503 189 757; 607 379 404;
osobiście w sekretariacie gdyńskiej YMCA ul. Żeromskiego 26
w godz. 9:00 – 19:00 (od poniedziałku do piątku);
wysyłając e-mail: dyktando@gdynia.ymca.pl
W e-mailu należy podać: imię i nazwisko, rok urodzenia i adres lub nr telefonu.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 października br.

Konsultacje przypominające zasady polskiej ortografii i interpunkcji w siedzibie gdyńskiej YMCA:
14 IX; 21 IX; 28 IX; 5 X i 12 X w godz. 15:15 -17:15

Sponsorzy już przygotowują atrakcyjne nagrody!

13 października o 13:13!

Przez 13 lat Gdyńskie Dyktando organizowałyśmy na wiosnę. To dobry i piękny czas, sposobność, by we wspomnieniach powrócić do naszej młodości, co z czasów kpi, co nie ustoi w miejscu zbyt długo…* Dlatego ze zdwojoną energią odkrywałyśmy na nowo piękno języka polskiego, a teksty Gabrieli Kurpisz-Kasprzak iskrzyły dowcipem, dosadnością i malowniczą ekspresją.

XIV Gdyńskie Dyktando odbędzie się 13 października, a więc w żółtych płomieniach liści**. W przemijającym blasku jesiennego słońca łatwiej zrozumieć doniosłość obchodzonej w bieżącym roku rocznicy odzyskania niepodległości. Stulecie skłania do refleksji, podsumowań minionego czasu oraz nostalgicznego nastroju, z drugiej strony nie można przecież zapomnieć o radości i entuzjazmie mieszkańców Gdyni, którzy właśnie rozpoczynali budowę portu.

Jak w krótkim dyktandzie połączyć te wszystkie elementy?

To proste! Trzeba skoncentrować się na języku, ze swobodą opowiedzieć historyjkę, stosując różnorodne środki językowe dostosowane do tego, o czym się mówi, a także do sytuacji, w której się mówi. Wspominał o takich umiejętnościach wieszcza Cyprian Kamil Norwid: „…pan Adam miał to do siebie, iż nie tylko, co mawiał, ale i jak mawiał, zatrzymywało się w pamięci.” Zalecają je także wszystkie poradniki językowe.

„Świat, szybki jak młody wiatr, pędzi co tchu i nie ma czasu na miłość już” – śpiewa Krzysztof Kiljański. Dodajmy: nie tylko na miłość nie ma czasu. Gdzie tak pędzimy, zapominając o rzeczach najważniejszych? Po co?
My proponujemy: zatrzymajmy się w naszej pięknej ojczyźnie – polszczyźnie***, przywróćmy do łask język giętki i nie spiesząc się nigdzie, zawieruszmy się w gdyńskich, niepowtarzalnych klimatach lat trzydziestych.

Zapraszamy do udziału w XIV Gdyńskim Dyktandzie.

*Piwnica pod Baranami
**Skaldowie
*** J. Tuwim

Elżbieta Wierszko
Gdyńska Strefa Kultury
rzeczniczka gdyńskich dyktand