Na początku była gdyńska YMCA

We wrześniu 2004 roku właśnie w gdyńskiej YMCA zainaugurował swoją działalność Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku (obecnie Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku). Spełniły się marzenia wielu seniorów, którzy w ramach uniwersyteckich zajęć postanowili kształcić się i doskonalić zdobyte, czasami już zapomniane, umiejętności.

Aktywni 60+, z doświadczeniem i po przejściach, ale z błyskiem w oku i pomysłami na przyszłość udowadniają, że życie na emeryturze to po prostu szczególny i piękny czas intensywnego działania i ogromnych możliwości. Podejmują zatem ambitne wyzwania, wybierają z dydaktycznej oferty te przedmioty, które wzbogacą ich wiedzę.

Ciekawi świata, odkrywają drzemiące w zakamarkach ich duszy artystyczne talenty, cenią aktywny wypoczynek, dbają o sprawność fizyczną i uprawiają przeróżne dyscypliny sportowe, a w gronie prawdziwych przyjaciół odnajdują radość życia.

A wszystko to dzieje się w gdyńskiej YMCA, bo to YMCA podpowiada seniorom jak żyć z pasją, a Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku jest sprawdzonym partnerem w strategii kształcenia, aktywizacji i integracji gdyńskiej starszej społeczności.

Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury, Sztuki i Edukacji wyrosła z tych pierwszych doświadczeń uniwersyteckich. Wciąż z ogromną sympatią spotykamy się w gdyńskiej YMCA, uczestniczymy w zajęciach Akademii Srebrnego Wieku oraz wydarzeniach kulturalnych. Spotykamy się w Saloniku Literacko-Artystycznym „Brylantowa Broszka”. Wspieramy Gdyńskie Dyktando dla Seniorów; jego 11 edycja odbędzie się już 15 maja br. Cenimy sobie współpracę z gdyńską YMCA i mamy nadzieję że podejmiemy wspólnie jeszcze wiele kulturalnych przedsięwzięć.

Gabriela Kurpisz-Kasprzak, Elżbieta Wierszko