Warsztaty komiksowe: Legendy Polskie

Zapraszamy na Warsztaty komiksowe: Legendy Polskie, które odbędą się 9 września, w godzinach 11:00-15:00 w Cafe Księgarni Vademecum.

Legendy Polskie to wdzięczny i barwny temat. Różnorodni twórcy sięgali po nie wielokrotnie. Czasem przedstawiali je tradycyjnie i w zgodzie z oryginałem, innym razem tworzyli ciekawe wariacje na ich temat. Na naszych warsztatach chcielibyśmy właśnie zaproponować takie nietypowe podejście do tematu Legend Polskich, którym to tym razem spróbujemy przyjrzeć się z nieco innej perspektywy…

Każdy uczestnik warsztatów będzie miał za zadanie wybrać jedną z Polskich Legend (legendy do wyboru oraz ich krótkie opisy zostaną uprzednio przygotowane przez prowadzących warsztaty), a następnie stworzyć na jej podstawie jednostronicowy czarno-biały komiks. Ale uwaga, dana legenda będzie musiała być opowiedziana z punktu widzenia któregoś z jej bohaterów pobocznych lub antagonistów – wszechwiedzący narrator lub punkt widzenia głównego bohatera odpadają!

Jak cała historia prezentowała się z punktu widzenia owieczki, w której Szewczyk zaszył siarkę, by pokonać Wawelskiego Smoka?

Jak historia prezentowała się z punktu widzenia ryb żyjących w wodzie, do której z urwiska rzuciła się Wanda, co nie chciała Niemca?

Jak całą sprawę widział kogut, na którym podróżował Pan Twardowski?

Na powyższe pytanie spróbujemy sobie odpowiedzieć właśnie za pomocą naszych warsztatowych komiksowych opowieści.

Czego się dowiesz:
– jakie są elementy medium komiksowego (plansze, kadry, dymki itd.),
– jakie są etapy powstawania komiksu (pomysł, scenariusz, szkic, komiks w tuszu itd.),
– jak stworzyć bohatera komiksowego oraz umiejscowić go w przestrzeni komiksowego uniwersum,
– oraz oczywiście jakie istnieją słynne Legendy Polskie.

Całość zaowocuje serią oryginalnych prac układających się w swoistą mini-wystawę. Na warsztaty zostaną przygotowane wybrane Legendy Polskie wraz z ich krótkimi opisami. Ponadto, prowadzący przygotują spis ewentualnych bohaterów/narratorów do każdej z legend oraz przykład rozwiązania zadania.

PROWADZĄCY: Jakub Babczyński i Piotr Szulc

Piotr Szulc

Prowadzący zajęcia i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych przy okazji imprez, m.in.: Transvizualia; Szanowni Państwo i Miasto; Literacki Sopot, Miasto Słowa. Scenarzysta oraz współtwórca dwóch edycji projektu miejskiego: Komiks w Mieście – Miasto w Komiksie: komiksowy przewodnik po Dolnym Mieście. Pomysłodawca oraz współtwórca autorskiego projektu warsztatów Dawne szkice nową kreską: Warsztaty komiksowe dla seniorów oraz wnuków. Scenarzysta animacji dla Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Kępa Dominikańska, Historia Średniowiecznego Buta. Scenarzysta komiksu „Olimpia z Gdańska” stworzonego na podstawie opery o tym samym tytule.  Scenarzysta kilkunastu gier miejskich i muzealnych, m.in.: Detektyw w Muzeum, Pociąg do sensacji, Tour De Bobkowski. Laureat konkursów literackich i komiksowych, m.in. O Złote Pióro Ciechanowa, Im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu, Odra Miłosza, Komiks o Tematyce Ekonomicznej, MFKiG 2015. Publikacje literackie i komiksowe, m.in. Nowa Okolica Poetów, Biceps, Ziniol, Silence.

Jakub Babczyński

Urodzony w roku1980, Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. Od 1998 zajmuje się komiksem. Rysownik oraz współtwórca dwóch edycji projektu miejskiego: Komiks w mieście – Miasto w Komiksie: komiksowy przewodnik po Dolnym Mieście. Od 2013r. wykładowca komiksu i storyboardu na PJATK w Gdańsku. Prowadzący zajęcia i warsztaty przy okazji imprez, m.in.: Animation Now, Transvizualia; Literacki Sopot, Miasto Słowa, Cudawianki. Laureat konkursów komiksowych: Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier 2015, Odra Miłosza 2010; Publikacje: Ballada o Eulalii (Timof i cisi wspólnicy), scen. J. Szyłak, 2007, Prawdziwy Przyjaciel (Timof i cisi wspólnicy), scen. J. Szyłak, 2012. Miasto z Widokiem (Inne), sc. E. Żukowska, 2014, Olimpia z Gdańska (WiMBP), sc. P. Szulc, 2015, 24h komiks 2009-2014; Wystawy: 2006 wystawa Komiksu Polskiego Na Pomorzu w Gdańsku i Berlinie. 2012 wystawa w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. 2015 wystawa komiksu w ramach festiwalu KOMA w Brnie.