W kobietach siła! Słaba płeć w walce o Niepodległość. Po spotkaniu z mgr Krasną-Korycińską

26 kwietnia wraz z Biblioteką Gdynia gościliśmy mgr Małorzatę Krasną-Korycińską z grupy Archeoconcept. Spotkanie odbyło się w ramach projektu “Polskie historie” i skupiało się na roli kobiet w walce o niepodległość.

Publiczność miała okazję poznać losy kobiet już od czasów napoleońskich, kiedy asystowały wojskom jako markietanki – pomagały w zaopatrzeniu, naprawiały mundury i wykonywały wiele drobnych czynności, bez których życie żołnierzy było by o wiele bardziej uciążliwe.

Lecz rola kobiet nie ograniczała się tylko do subtelnego bycie przy mężczyznach walczących.  W obrazowy i przystępny sposób opowiedziane też zostały historie kobiet silnych i aktywnych, od Emilii Plater zaczynając, na dromaderkach i oddziałach kobiecej partyzantki kończąc. Siłę kobiecych organizacji i dyskrecji publiczność poznała na przykładzie Ligi Kobiet Polskich.

Nasz gość opowiedział też o tym jak kobiety, działając w duchu patriotycznym, doprowadziły do uzyskania przez nie czynnych i biernych praw wyborczych w 1918 roku.

Publiczność otrzymała też słodki upominek – makaroniki wykonane według przepisu przełomu XIX i XX wieku, a biblioteka na Grabówku wzbogaciła się o książkę autorstwa mgr Krasnej-Korycińskiej „Słowianie i wikingowie przy stole”.

Prawdziwy pasjonat nie tylko opowie, ale i odpowiednio zaprezentuje temat
Takiej markietanki chce się słuchać
W tym roku obchodzimy nie tylko stulecie niepodległości, ale i praw wyborczych da kobiet
Uczestniczy mogli posmakować tradycyjnych makaroników
Zasłuchani i rozsmakowani uczestnicy
Mariaż nowoczesności i historii
Nie tylko kobiety uczestniczyły w wykładzie

Kolejne spotkanie z cyklu “Polskie historie” pt. “Kulinaria epoki napoleońskiej” odbędzie się w czwartek, 17 maja o godzinie 17:00 w bibliotece na Wzgórzu św. Maksymiliana na ul. Bpa Dominika 3.

Spotkanie poprowadzą członkowie grupy Garnizon Gdańsk.

Zapraszamy!