Teatr Zajechał na Chylonię 2017

Zapraszamy na bezpłatne spektakle dla dzieci i dorosłych w ramach projektu Teatr Zajechał na Chylonię 2017. Odbędą się one w Centrum Aktywnego Mieszkańca, ul. Opata Hackiego 17A w Gdyni.

Program:

13.11.2017 poniedziałek
16:00 – Bajka o Księciu Pipo i jego czerwonym Koniku
18:00 – Epitafium dla Władzy

27.11.2017 poniedziałek
16:00 – Abecadło wcale z pieca nie spadło
18:00 – Pan Kot

11.12.2017 poniedziałek
16:00 – Czerwony Kapturek
18:00 – Dzielnice cudów

Wszystkim spektaklom dla dzieci towarzyszy mini warsztat, a przedstawieniom dla dorosłych dyskusja o teatrze.
Wszystkie spektakle zostaną pokazane w Centrum Aktywnego Mieszkańca, ul. Opata Hackiego 17A.

13.11.2017 poniedziałek

16:00 – BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU wg Pierre’a Gripariego
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak, Obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak, Teatr Stajnia Pegaza

Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu.

18:00 – EPITAFIUM DLA WŁADZY inspirowane myślą „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak, Obsada: Piotr Srebrowski, Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Teatr Stajnia Pegaza

Jedno z jego najbardziej znanych dzieł mistrza reportażu – „Cesarz”, stało się inspiracją do podjęcia teatralnego dialogu z zawartą w nim myślą. Uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy, niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

27.11.2017 poniedziałek

16:00 – ABECADŁO WCALE Z PIECA NIE SPADŁO
reżyseria i adaptacja tekstu: Luba Zarembińska , obsada: Tymon Bocian, Agata Mieniuk/ Ida Bocian, Teatr Stacja Szamocin oraz Studio Form Edukacyjno – Artystycznych

Żartobliwy tytuł spektaklu nawiązuje do znanego wiersza Juliana Tuwima „Abecadło z pieca spadło”. Przedstawienie inspirowane jest także tekstami Wandy Chotomskiej oraz folklorem kaszubskim. Jest to propozycja teatralnej zabawy i nauki liter polskiego alfabetu poprzez teatr lalek oraz formę przedmiotu. Dodatkowym walorem jest użycie oryginalnych, unikalnych lalek Grażyny Rigall.

18:00 – PAN KOT wg „Kota w butach” Angeli Carter, w tłum. A. Ambros,
reżyseria: Ida Bocian, obsada: Iwo Bochat, Teatr Gdynia Główna

Maitre, Mister, Maestro, Messer, Pan… Kot. Sprytny, przewidujący, niezależny i jak wszystkie koty – to on wybiera sobie właściciela, a nie odwrotnie. I to on od tej chwili kierować będzie losem młodego oficera bez grosza przy duszy.
Alternatywna, pełna erotycznej zmysłowości wersja baśni o obutym kocie, który dzięki swojemu sprytowi sprawia, że jego pan zyskuje majątek i piękną małżonkę. Wszystko jednak ma swoją cenę, a żaden kot nie jest bezinteresowny…

11.12.2017 poniedziałek

16:00 – CZERWONY KAPTUREK (TROCHĘ INNA HISTORIA)
scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski, obsada: Monika Bartoszewicz, Patrycja Pośpiech, Piotr Srebrowski, Teatr Bunszali

Dawno… a w zasadzie nie tak dawno temu, w pewnym lesie, który nie jest za daleko, razem z mamą żył sobie Czerwony Kapturek, który nie był do końca zwykłą dziewczynką. Żył tam też Wilk, który musiał emigrować z innego lasu, Gajowy – prawdziwy macho, oraz bardzo mądra Babcia. Ich losy połączyła niesamowita, zabawna i bardzo ważna przygoda.

18:00 – DZIELNICE CUDÓW Salci Hałas
Reżyseria: Magdalena Płaneta, Ida Bocian, Ewa Ignaczak, obsada: Agata Mieniuk, Piotr Rogalski, Ida Bocian, Marta Jaszewska, Paula Łuczkiewicz, Małgorzata Polakowska

Gdzieś po obrzeżach, na osiedlach i w dzielnicach można być świadkiem niezwykłych zjawisk. Mieszkanka Oksywia zatrzymuje czas, po Meksyku spaceruje świetlisty mężczyzna, w jakichś krzakach wierzba podobno śpiewa polskie pieśni, a na Pekinie pęka ziemia i można wywróżyć sobie wynik piłkarskiego meczu. To dzielnicowa metafizyka pojawiająca się z dala od centrum Gdyni.
Teksty Salci Hałas powstały na podstawie rozmów z mieszkańcami Gdyni, w trakcie projektu „Gdynia-Reaktywacja”, realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2017.

WSTĘP WOLNY!

Partnerzy projektu: Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”, Laboratorium Innowacji Społecznych.

„Zadanie jest realizowane w ramach projektu pn. Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”.