Teatr z bliska

Spotkania teatralne

 

Teatr to przestrzeń nauki

rys-2

15 listopada mieliśmy przyjemność gościć Małgorzatę Ryś, która od ponad 20 lat prowadzi Teatr Muzyczny Junior. Spotkanie z nią poprowadziła Weronika Łucyk – pedagog teatru. Wieczór zdominowała tematyka edukacyjna, jako że obie rozmówczynie posiadają niezwykłe doświadczenie w pracy warsztatowej z młodzieży.

rys-3

Małgorzata Ryś wspominała początki swojej pracy w Teatrze Muzycznym, mówiła też o metodach pracy z młodzieżą. Wieloletnia praktyka tłumacza, dramaturga, reżysera i pedagoga pozwoliła jej na wypracowanie odmiennego, nowatorskiego i oryginalnego sposobu pracy. Wnikliwe pytania Weroniki Łucyk, wychowanki Juniora, która na co dzień pracuje jako pedagog w Teatrze Wybrzeże, umożliwiły nam zapoznanie się ze współczesnymi teoriami i praktyką pracy pedagogicznej. Pojęcie “pedagog teatru” funkcjonuje w Polsce dopiero od kilku lat, jednak praca ta wykonywana jest od bardzo dawna. Pedagog kształtuje świadomego odbiorcę i twórcę sztuki. Celem pedagogiki teatru jest umożliwienie uczestnikom działań edukacyjnych dostępu do teatru poprzez samodzielne użycie przez nich języka teatru. Może się to odbywać w formie warsztatów do spektakli, autorskich działań artystycznych, bądź warsztatów pedagogiczno-teatralnych.

Teatr to przestrzeń zabawy

Ostatni wieczór naszych spotkań wypadł 6 grudnia, a poprowadziła go Agata Braun, kulturoznawczyni, teatrolog i animatorka teatralna.

zakoncz-agata-2

Jej bohaterem był Tomasz Valldal-Czarnecki, twórca i reżyser Teatru Komedii Valldal. Czarnecki, były aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, jako człowiek niespożytej energii postanowił pracować na własne konto i założył autorski teatr komedii. Wyreżyserował między innymi spektakle: “Ale wiocha!”, “Disco Polo – wieczoru poezji śpiewanej”, “Małą Syrenkę”, “Księgę Dżungli”. Jego podejście do realizacji teatralnych jest zgoła odmienne od większości scen niezależnych, za cel stawia sobie bowiem rozbawić publiczność zaskakującymi komediami. Inteligentna a czasem kontrowersyjna rozrywka Czarneckiego ma już w Gdyni oddanych wielbicieli, którzy czekają na kolejne premiery Teatru Valldal.

zakoncz-tomek-2

Opowieść reżysera o jego pracy była ostatnią w ramach Gdyńskich Spotkań Teatralnych, stając się doskonałym zakończeniem projektu “Teatr z bliska” swym pozytywnym przesłaniem. Historie aktorów, reżyserów i pedagogów teatru pozwoliły nam dostrzec inne oblicze teatru, pokazały perspektywę prywatną ludzi sceny, ich wielkie zaangażowanie, trudne czasem decyzje i wybory artystyczne. Pozwoliły spojrzeć na teatr z bliska.

zakoncz

Z ogromną przyjemnością przez cały rok gościliśmy, dzięki uprzejmości Teatru Gdynia Główna, wszystkich tych fantastycznych gdyńskich artystów. W imieniu Stowarzyszenia Gdyńska strefa Kultury, Sztuki i Edukacji podziękowania za obecność w projekcie złożyła prezes Anna Zaremba.

zakoncz-ania


Elżbieta Żukowska

Fot. Rozalia Plotka