Ruszyła druga tura projektu…

28 września br. w Muzeum Miasta Gdyni zainaugurowaliśmy jesienną odsłonę projektu „Polskie historie”.
Projekt, w którym proponujemy kulturowe spojrzenie na historię jako opowieść o dziejach i ludziach tworzących epokę poprzedzającą odzyskanie niepodległości, jest dofinansowany przez Urząd Miasta Gdyni, a realizowany przez Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury.

W Klubie Dyskusyjnym projektu „Polskie historie” wystąpił prof. Tadeusz Stegner, historyk specjalizujący się w historii XIX i XX wieku. Spotkanie pt. Mozaika wyznaniowa Drugiej Rzeczypospolitej poprowadziła dr Elżbieta Żukowska.
Profesor Stegner zabrał nas w podróż po mapie Drugiej Rzeczpospolitej; uświadamiał (bądź przypominał), ile różnorodnych wyznań wtedy działało oraz wyjaśniał przyczyny tej sytuacji. Czy w Polsce, która właśnie odzyskała niepodległość i odbudowywała swoją tożsamość, był to problem? Było różnie – mówi profesor, ale na pytanie, czy Druga Rzeczpospolita była krajem tolerancyjnym odpowiada zdecydowanie: nie!

Zebrana w sali konferencyjnej Muzeum Miasta Gdyni publiczność (cieszy obecność sporej grupy młodzieży) włączała się do rozmowy, zwracając uwagę na intrygujące sprawy, ale także anegdoty.

To było naprawdę interesujące otwarcie sezonu z „Polskimi historiami w tle.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych naszych propozycjach!