Relacja z warsztatów twórczych

9 kwietnia 2016 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia rozpoczęła się II edycja warsztatów twórczych, dzięki którym uczestnicy pogłębią umiejętność odczytywania znaczeń 
w tekście literackim oraz rozpoznawania dróg interpretacyjnych i kodów kulturowych zaproponowanych przez reżysera.

Prowadząca zajęcia Elżbieta Żukowska zestawiła tekst Miłości na Krymie Sławomira Mrożka (1993 r.) z jego sceniczną adaptacją z 2007 roku w reżyserii Jerzego Jarockiego.

Uznawana za jedną z najlepszych sztuk Mrożka, obwarowana przez autora zakazami i nakazami inscenizacyjnymi, oraz scenograficznymi, komiczna i tragiczna, i groteskowa wymaga od czytelnika/widza znajomości konwencji teatralnych i kulturowych.

Uczestnicy warsztatu najpierw (I akt) zmierzyli się ze spektaklem: żadnych zmian reżyserskich, świetni aktorzy, czytelne odniesienia literackie. II akt czytany z podziałem na role wyzwolił emocje interpretacyjne w kontekście zachodzących zmian ustrojowych i ich wpływu na zachowania bohaterów. Teza Tatiany, że trzeba zmienić świat, a zmienią się ludzie, przybiera niebezpieczną formę i wystawia bohaterów na doświadczenia, którym trudno podołać. III akt z dopisanymi przez Jarockiego tekstami dotykającymi współczesności jest bardzo pesymistyczny – wbrew zapewnieniom Czelcowa, że wszystko się dobrze skończy. Dla kogo?

5 godzin analizy, interpretacji, poszukiwań tropów i kodów; ciekawe obserwacje i wnioski; twórcza atmosfera i sporo materiału do przemyślenia.

Bardzo dobry pomysł na spotkanie (bez kompleksów) z wybitnym autorem, kontrowersyjnym reżyserem, utalentowanymi aktorami oraz aktywnymi czytelnikami/widzami, a może również recenzentami.

Warsztaty będą powtórzone w dniu 11 czerwca 2016.