tort urodzinowy

Pierwsze urodziny Teatru Gdynia Główna

27 lutego 2015 Teatr Gdynia Główna świętował swoje pierwsze urodziny. Reprezentacja naszego stowarzyszenia pojawiła się na wystawionej z tej okazji premierze “Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał”.

Teatr, który działa w niezwykłej scenerii dworca PKP Gdynia Główna, swoją działalność rozpoczął 2 lutego 2014 roku spektaklem „Wielkie ciasto” wg opowiadania J.R.R. Tolkiena w reżyserii Piotra Srebrowskiego. Pierwsze urodziny uczcił przedstawieniem inspirowanym „PrzemianąFranza Kafki w reżyserii Ewy Ignaczak.

Prolog

Przed spektaklem odbył się swojego rodzaju happening. Aktorzy teatru na specjalnie ustawionym we foyer podwyższeniu odegrali niemą, pełną ekspresji scenę. Trójka aktorów pożerając łapczywie marchewki wydawała z siebie pomruki i chrząknięcia, by następnie stoczyć walkę o wiszące nad nimi jabłko. Na końcu zastygli w bezruchu, a czwarty aktor przeprowadził licytację tych niezwykłych “rzeźb”, w której brała udział widownia.

Spektakl

Po licytacji widzowie przeszli do właściwej częsci teatru i mógł rozpocząć się spektakl. Trójka aktorów: Łukasz Dobrowolski, Karolina Gaffke i Małgorzata Polakowska odgrwa w nim członków rodziny Gregora, bohatera Kafkowskiej “Przemiany”. Jacek Panek wciela się zaś w rolę prokurenta, współpracownika zamienionego w robaka bohatera. Ze strzępków ich rozmów bardzo powoli wyławiamy informacje, co tak naprawdę stało się z Gregorem. “Co się przyśniło…” jest spektaklem pełnym absurdu, przejawiającego się zarówno w warstwie tekstowej jak i grze aktorskiej. Panuje atmosfera niedomówień i tajemnicy, fabuła nie jest tu bowiem najważniejsza, ale zarysowanie poszczególnych postaci jak i relacji między nimi. Wszyscy młodzi aktorzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom gry, wielokrotnie doprowadzając widownię do gromkiego śmiechu. Nastrój potęgowała świetna reżyseria światła. “Co się przydażyło Gregorowi, że zaspał” to spektakl dla widzów, którzy lubią okraszone czarnym humorem komedie.

Czas na podziękowania

Po spektaklu przyszła kolej na podziękowania. Ida Bocian zaprosiła na scenę osoby, które w szczególności przyczyniły się do sukcesu teatru. Znaleźli się wśród nich zarówno przedstawiciele mediów, przedsiębiorcy jak i urzędnicy. Po podziękowaniach przyszedł oczywiście czas na urodzinowy tort i rozmowy w kuluarach.

Teatr Gdynia Główna spektaklem “Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał” zrobił wspaniały prezent urodzinowy nie tylko sobie, ale wszystkim miłośnikom teatru.