ksiażka kryminał

Morderca… pod lupą

Dzień dobry, znalazłem mumię!
Wczesnym rankiem
samotny biegacz pokonuje
codzienną trasę między Sopotem a Gdańskiem.
W wykopie przy ulicy Hallera
niespodziewanie dostrzega siedzącą postać.
Zaintrygowany zbliża się do niej,
by z przerażeniem odkryć
że ma przed sobą mumię.
Agnieszka Pruska, „Literat”

Od ponad roku 13 dnia każdego miesiąca spotykamy się w Cafe Księgarni Vademecum, by rozmawiać o książkach, które nas wzruszają, poruszają bądź odrzucają i zniechęcają. Mierzymy się z książkami autorów nagrodzonych w konkursach literackich, wspominamy lektury ukochane, modne lub nielubiane i niesłusznie zapomniane. W czytaniu bowiem odnajdujemy – jak chciał Iwaszkiewicz – własne bogactwa i własne możliwości.

13 września br. gościliśmy w gdyńskiej YMCA. Sceneria starej kotłowni mieszczącej się w podziemiach zabytkowego budynku przy ul. Żeromskiego sprzyjała inauguracji nowego cyklu poświęconego kryminałom. Dlaczego i za co lubimy kryminały? Wartka sensacyjna akcja, intrygująca zagadka kryminalna, zło prowadzące do zbrodni, profil mordercy, inteligentny i dociekliwy detektyw, który z ułamka dostępnej mu wiedzy o morderstwie, z nikłych ocalałych śladów odsłania tajemnicę przestępstwa i tożsamość sprawcy.

Ale autor powieści kryminalnej zaprasza czytelnika do uczestnictwa w rozwikłaniu zagadki zbrodni, do pewnej gry intelektualnej, a to brzmi kusząco i angażuje bez reszty. Zwodzeni podrzucanymi tropami, niespodziewanymi świadkami i dowodami zmierzamy podekscytowani do zakończenia, które zwykle jest wielką niespodzianką.

Jak się okazało podczas weekendów i plenerów czytelniczych w Gdyni, polska współczesna powieść kryminalna cieszy się coraz większym uznaniem zarówno czytelników, jak i wydawców, a wśród autorów pojawiło się także wieleż interesujących pisarek.

Gabriela Kurpisz-Kasprzak prowadząca „Spotkania z powieścią kryminalną” zaprosiła młodą gdańską autorkę, Agnieszkę Pruską.

Pani Agnieszka odsłoniła przed nami kulisy tworzenia powieści kryminalnej. Jej zdaniem bardzo ważne jest zbieranie materiałów z różnych dziedzin życia składających się na przestrzeń fabularną powieści i konsultowanie wszystkiego ze specjalistami. Dowiedzieliśmy się, jak zbudować intrygę i sylwetki bohaterów, jak rozwinąć fabułę, zdobyć potrzebne informacje i zastosować różne techniki narracyjne, a także dlaczego właściwie pisarka wybrała kryminał, a nie romans?

Agnieszka Pruska, nasz gość specjalny, zaimponowała profesjonalizmem, zaangażowaniem we własną twórczość oraz znajomością polskiej i obcej literatury detektywistycznej i sensacyjnej.
To było spotkanie pełne pozytywnych emocji!

Elżbieta Wierszko

PS
13 listopada br. Agatha Christie i „Zabójstwo Rogera Ackroyda”.
Serdecznie zapraszam!
Gabriela Kurpisz-Kasprzak