Gdynia

Jesienne peregrynacje z Gdyńską Strefą Kultury, Sztuki i Edukacji

I Oksywie (wrzesień)

Piękny słoneczny dzień wrześniowy. Spotykamy się na Dolnym Oksywiu, by “dotknąć” historycznie najstarszej dzielnicy Gdyni. Stary kościół oksywski pw. Michała Archanioła od XIII wieku stoi na skarpie, trzymając wartę nad całą okolicą, a przede wszystkim pięknie położonym cmentarzem.

Nazwa Oksywie występowała od XII wieku i prawdopodobnie pochodzi od staroskandynawskiego słowa oxihoved, oznaczającego głowę wołu, co mogło być nawiązaniem do kształtu Kępy Oksywskiej. Ale początki sięgają II w.p.n.e do I w.n.e, czyli kultury archeologicznej epoki żelaza.

Nasze koleżanki opowiedziały piękne oksywskie legendy: o Stolemach, o św. Barbarze i o niedźwiedziu.

II Muzeum (październik)

Muzeum Miasta Gdyni to nowoczesny gmach w kulturalno-artystycznej części miasta. Wraz z Muzeum Marynarki Wojennej i Teatrem Muzycznym stanowią ważny element na mapie miejsc, które warto odwiedzić.

Spotykamy się w muzeum, by obejrzeć wystawę pt. “Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często ─ czytamy w wydanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi (organizator wystawy) ulotce.

Przypominamy sobie filmy Wajdy, które oglądaliśmy za czasów naszej młodości. Często pozostało w pamięci także miejsce ─ małe kino, które czarowało klimatem, zapachem i skrzypiącymi fotelami… Och, łza się w oku kręci!

III Szekspir (październik)

…przeznaczeniem (teatru), jak dawniej tak i teraz,
było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze,
pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz,
a światu i duchowi wieku postać ich i piętno.

Hamlet

Nie może zabraknąć relacji z najbardziej oczekiwanego wydarzenia kulturalnego. Gdański Teatr Szekspirowski ─ wymarzony przez prof. J. Limona, zaprojektowany przez prof. Renato Rizzi ─ 19 września 2014 roku rozpoczął działalność. Idea zbudowania teatru szekspirowskiego w miejscu siedemnastowiecznej gdańskiej Szkoły Fechtunku polegała nie na rekonstrukcji obiektu, lecz na “rekonstrukcji” ducha miejsca.

Grupa członkiń stowarzyszenia brała udział w uroczystym otwarciu tej niezwykle nowoczesnej i pięknej architektonicznie placówki kulturalnej. To było jak sen nocy letniej! Muzyka, światło, latające elfy, walki świt królewskich, wreszcie pojedynek królowych! Niesamowite, niezapomniane przeżycie spotęgowane pierwszym spacerem przez teatr.

W tygodniu brytyjskim oglądałyśmy “Hamleta” z The Shakespeare’s Globe, a podczas festiwalu szekspirowskiego “Hamleta” z Bochum w reż. Jana Klaty oraz “Hamleta” z Narodowego Teatru w Sofii.

Naprawdę warto wybrać się wreszcie do Gdańska!

III Vademecum (od listopada co miesiąc)

Lubiła dzielić się książkami, jakby czytanie tych samych stanowiło o podobieństwie dusz, automatycznie zapisywało do klubu podobnie wrażliwych. (M. Fox)

Cykl “Rozmowy o książkach ─ zaczytaj się!” odbywa się 13 dnia każdego miesiąca w Cafe Księgarni Vademecum o godzinie 17:00.

W październiku dominował temat wolności czytelnika, który ma możliwość indywidualnego przeżywania literatury. Według Alberta Manguela (“Moja historia czytania”) pozwala na to struktura tekstu, nigdy nieskończona i otwarta, ale także i to, że każdy z nas wnosi do lektury cząstkę swoich biografii, przeżyć, przeczytanych książek, zasłyszanych komentarzy. Nasza dyskusja potwierdziła to stanowisko ─ ile osób, tyle opinii. Szekspir, ale i nowości, literatura z wysokiej półki i czytadła (bez kwalifikatorów oceniających!), ukochane i zaczytywane książki, ale również te, których nie udało się przeczytać, chociaż wypadało.

Czytanie to prawdziwa gimnastyka mózgu!

Czytanie to twórczość.

Trzecie śniadanie organizacji pozarządowych

Do interesujących propozycji Fundacji Nadaktywni należą trzecie śniadania. Odbywają się raz w miesiącu w wybranych miejscach i poświęcone są konsolidacji stowarzyszeń i fundacji działających w tzw. trzecim sektorze. Są szczególnie ważne dla “młodych” organizacji, które dopiero raczkują. Podczas spotkań w miłej atmosferze przy kawie i słodkiej przegryzce toczą się rozmowy o sukcesach i problemach stowarzyszeń i fundacji.

Teatr Gdynia Główna

W podziemiach dworca Gdynia Główna działa teatr!