Teatr z bliska

Jak się robi teatr? Spotkanie z Ewą Ignaczak

Kontynuując tradycję wiosennych Gdyńskich Spotkań Teatralnych, 4 października wróciliśmy do Teatru Gdynia Główna na kolejny wieczór poświęcony rozmowom z twórcami teatru.

p1040930

Tym razem przyświeca nam idea, by rozmawiać z ludźmi po drugiej stronie sceny, czyli reżyserami, realizatorami spektakli. Dlatego zaprosiliśmy jedną z najciekawszych osobowości teatru offowego/niezależnego, Ewą Ignaczak. Z legendarną reżyserką, animatorką kultury, współzałożycielką Teatru Gdynia Główna rozmawiała Katarzyna Gajewska, krytyczka teatralna i  jurorka Alternatywnej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

dgjcfj-001

Ewa Ignaczak mówiła o swojej fascynacji teatrem słowa, o powadze tekstu, jego znaczeniu dla dobrej realizacji.  Opowiadała o pierwszych latach istnienia Stajni Pegaza, o budowaniu sopockiej Sceny off de Bicz i przenosinach do Gdyni. Wspominała też studia na Akademii Teatralnej.

p1040889

Jednak największe wrażenie wywarła jej opowieść o codziennej pracy niezależnego teatru, o szukaniu finansowania, pisaniu projektów, zapraszaniu do współpracy młodych zdolnych aktorów, wychodzeniu z teatrem poza przestrzeń budynku i zarażaniu miłością do sceny “zwykłych” ludzi przez takie projekty TGG, jak cykl spektakli wyjazdowych “Teatr zajechał” czy letni festiwal teatralny w przestrzeni miasta “Pociąg do miasta”.

p1040886

Rozmowa z Ewą Ignaczak była świetnym powrotem do Spotkań do wakacyjnej przerwie.

Elżbieta Żukowska