Teatr z bliska

Gdyńskie rozmowy o teatrze

Relacja z dwóch pierwszych spotkań w ramach drugiej edycji projektu “Teatr z bliska”.

Spotkanie I (15 marca 2016)

z udziałem profesora Jana Ciechowicza z Uniwersytetu Gdańskiego, wybitnego teatrologa, autora książek, opracowań i esejów o tematyce teatralnej oraz Agnieszki Kaczor z Teatru Muzycznego w Gdyni, aktorki, śpiewaczki,  odtwórczyni wielu wspaniałych ról we wszystkich najważniejszych produkcjach TM.
Świetnie sprawdziła się formuła dowcipnego przenikania się informacji 
o teatrze, dyrektorach, kompozytorach i spektaklach z anegdotami teatralnymi oraz osobistymi emocjami naszych gości. Opowieści o życiu w świetle reflektorów i za kulisami, oraz z pozycji zapalonego teatromana, a jednocześnie badacza teatru dostarczyło uczestnikom spotkania niezapomnianych przeżyć.
Znowu byliśmy blisko teatru. Najbliżej jak to tylko możliwe.

Spotkanie II (19 kwietnia 2016)
z udziałem kulturoznawczyni Katarzyny Gajewskiej ze Stowarzyszenia Gdyńska Strefa Kultury oraz aktora Macieja Wiznera z Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Słownik języka polskiego podaje, że aktor to artysta tworzący postaci sceniczne. O tym, co kryje się pod tą lakoniczną definicją, mogli przekonać się uczestnicy ekscytującego spotkania w Teatrze Gdynia Główna. Maciej Wizner (5 lat w Gdyni) ze swadą świadczącą o pasji i emocjonalnym zaangażowaniu opowiadał, jak tworzy swoje role, skąd czerpie twórcze inspiracje, za co uwielbia Gombrowicza i dlaczego cieszy się, że mieszka w Gdyni. Nie zabrakło anegdot teatralnych, wspomnień z dzieciństwa i lat nauki, portretów profesorów i mistrzów.
Ważne pytania. Wyczerpujące odpowiedzi. Bardzo dobry duet!