Gdynia ReAktywacja. W dzień końca świata

Teatr Gdynia Główna zaprasza na pokaz spektaklu w ramach projektu Gdynia ReAktywacja pt.: W dzień końca świata. Odbędzie się on w dniu 10 listopada o godz. 18:00, w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, przy ul. Sambora 48. Wstęp wolny.

„W dzień końca świata” to dramat, który nie ma końca. W mrocznych zaułkach Pekinu zaludnionego przez dzikie koty, członków tajemnych związków, przybyszów z odległych krain, przesiąkniętego zbrodnią miasta, zaczyna pękać ziemia. Jak przygotować się na koniec świata? Gdzie szukać sensu istnienia? Jak wykorzystać pozostały czas?

Zapraszamy na ostatnią, misterną opowieść o Pekinie, utkaną przez Salcię Hałas w ramach projektu Gdynia ReAktywacja. Teatralizacji tekstu podjęła się Ewa Ignaczak. Efekt ich wspólnej pracy będzie można zobaczyć podczas prezentacji premierowej jednoaktówki „W dzień końca świata”.

Recenzja Elżbiety Żukowskiej (Literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych)

„Spektakl zrealizowany przez Teatr Gdynia Główna na podstawie jednoaktówki Salci Hałas, zaliczyć można gatunkowo do miejskiej legendy, niesamowitej gawędy o nadprzyrodzonych zjawiskach wybuchających w tkance miasta. Ale o ile zazwyczaj dotyczy to jakiejś przestrzeni rozpoznawalnej, to autorka „W dniu końca świata” wzięła na warsztat przestrzeń pomijaną i nieobecną, dzielnicę Wzgórze Dreszera zwaną potocznie Pekinem (w nawiązaniu do przedwojennej dzielnicy biedy). Mamy więc opowieść o tym, że na terenie niepopularnego Pekinu pojawiają się osobliwe zjawiska przyrody zapowiadające koniec świata.
Pod tą formułą grozy metafizycznej kryje się jednak groza rzeczywista, której doświadczają mieszkańcy Pekinu domagający się poprawy warunków socjalnych – osoba Przedstawiciela, który dokonuje brutalnych eksmisji. Wydaje się, że to doskonały materiał dla „sprawy dla reportera”. Ale reportaż nie zawsze potrafi oddać przerażenie ludzi, ich poczucie klęski i jakiejś magicznej wręcz niemocy i trwogi.
Więc by przybliżyć wrażenie jakiego doznają mieszkańcu Pekinu w zderzeniu z biurokracją potrzeba teatru, sztuki, formy. Tekst laureatki NLG Salci Hałas, w interpretacji Idy Bocian i Małgorzaty Polakowskiej, w świetnej reżyserii Ewy Ignaczak jest takim dotknięciem przez sztukę bolesnej rany, wstydliwej tajemnicy. Czasem bowiem, by powiedzieć prawdę o rzeczywistości uciec się trzeba do magicznego myślenia i formy teatralnej. I to właśnie robi Ignaczak w spektaklu o końcu świata, który zaczyna się każdego dnia na Pekinie.”

Informacje o twórcach:

Salcia Hałas urodziła się w Przemyślu. Skończyła filologię polską oraz ogrodnictwo w Gdańsku. W swoim biogramie pisze: “Mam dziecko, faceta, psa sukę i dwie szynszyle”. Jest też wolontariuszką w świetlicy środowiskowej. Obecnie mieszka w Gdyni-Grabówku. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” zdobyła w tym roku Nagrodę Literacką Gdyni w kategorii proza. Na jej podstawie w ramach projektu Gdynia ReAktywacja został pokazany spektakl/ projekt teatralny Chór dzielnicowy pn. „Metafeta”.

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

“W dzień końca świata”
Tekst: Salcia Hałas
Reż. Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska

10 listopada, godz. 18:00

Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni
Ul. Sambora 48
WSTĘP WOLNY!