Filmowe obrazy polskiej niepodległości

Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury oraz Teatr Gdynia Główna zapraszają na spotkanie z dr Piotrem Kurpiewskim, historykiem i filmoznawcą, wykładowcą w Katedrze Wiedzy o Filmie
 i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym UG.

Miejsce: Teatr Gdynia Główna
Czas: czwartek, 11 października 2018 godz. 17:00
Wstęp wolny

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Polskie historie”, w którym proponujemy kulturowe spojrzenie na historię jako opowieść o dziejach i ludziach tworzących epokę poprzedzającą odzyskanie niepodległości. Spotkanie poprowadzi dr Elżbieta Żukowska.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości to temat, który wielokrotnie był poruszany przez polskich twórców filmowych. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną filmowe ujęcia przeróżnych wizji polskich dążeń niepodległościowych na przestrzeni czterech epok politycznych – w czasach zaborów, w II Rzeczpospolitej, w PRL i współcześnie. Prowadzący spotkanie odwoła się m.in. do następujących filmów fabularnych: Kościuszko pod Racławicami (1913), Cud nad Wisłą (1921), Mogiła nieznanego żołnierza (1928), Śmierć prezydenta (1977), Polonia Restituta (1980), Panny i wdowy (1991), 1920 Bitwa warszawska (2011), Hiszpanka (2014).

dr Piotr Kurpiewski – pracownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego, autor książki Historia na ekranie Polski Ludowej (2017), a także kilkudziesięciu artykułów naukowych poświęconych zagadnieniom historii filmu polskiego i powszechnego. Prywatnie miłośnik podróży i muzyki blues-rockowej.

dr Elżbieta Żukowska – literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych („Teatr z bliska” 2016, „Miasto Słowa” 2014-2016, „Korzenie kultury” 2017, „Polskie historie” 2018). W pracy badawczej zajmuje się antropologią mitu słowiańskiego i baśni magicznej oraz monomitem w narracyjnych strukturach literackich 
i filmowych. Współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim (Instytut Badań nad Kulturą), instytucjami kultury oraz licznymi organizacjami pozarządowymi.

(projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Gdynia)