Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?

Zapraszamy na spotkanie filozoficzne z dr hab. Nataszą Szuttą, realizowane przez Fundację Vademecum w ramach projektu Wszystko jest filozofią edycja II

Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?

Ktoś mógłby zapytać, co to za głupie pytanie, przecież każdy ma jakiś charakter. Każdy z nas jest „jakiś”, a to jaki jest, najłatwiej charakteryzować w kategoriach cech charakteru – np. mądry/niemądry, przyjazny/wrogi, otwarty/zamknięty. Część tych cech ma charakter moralnie neutralny, a część moralnie dobry lub zły (jak moralne cnoty czy wady).

A jednak jest spora grupa filozofów, psychologów i etyków, zwanych sytuacjonistami, którzy nie boją się twierdzić, że w pewnym sensie pod względem moralnym jesteśmy nijacy, a nasze zachowanie zależy głównie od sytuacji, w jakich stawia nas los. Nasz gość zaprezentuje argumenty sytuacjonistów (m.in. dane eksperymentalne i historyczne) oraz podejmie próbę obrony charakteru moralnego i cnoty.

Data: 25 kwietnia (środa)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe – księgarnia / galeria,

ul. plac Grunwaldzki 2, Gdynia

Spotkanie będzie nawiązywało do treści książki Nataszy Szutty pt: „Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? Dyskusja z sytuacjonistyczną krytyką etyki cnót”, Lublin: Academicon 2017, ss. 495.

W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książki w atrakcyjnej cenie.

Natasza Szutta – dr hab., pracownik Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w etyce, metaetyce i psychologii moralności. Autorka wielu publikacji naukowych, m.in. książek „Współczesna etyka cnót, Projekt nowej etyki?”, Gdańsk 2007; red. „Współczesna etyka cnót: możliwości i ograniczenia”, Warszawa 2010; współredakcja „W poszukiwaniu moralnego charakteru”, Lublin 2015 oraz licznych artykułów w czasopismach naukowych. Związana z czasopismem popularnonaukowym „Filozofuj!”, w którym prowadzi stały dział „Etyka w literaturze”.