Ciężkie życie legionisty. Po spotkaniu z grupą Archeoconcept

19 kwietnia wraz z Biblioteką Gdynia gościliśmy mgr Małorzatę Krasną-Korycińską z grupy Archeoconcept. Spotkanie odbyło się w ramach projektu “Polskie historie” i skupiało się na próbach utworzenia polskiej armii w czasie Wielkiej Wojny.

O tym jak trudne było to zadanie świadczy fakt iż w tym czasie taki kraj nawet nie istniał. Stąd wynikały pierwsze rozterki i tragedie ludzkie – członkowie rodzin, przyjaciele, musieli stanać po przeciwnych stronach barykady tylko dlatego, że żyli pod innym zaborem.

Publiczność miała okazję poznać zarys historyczny prowadzący do I Wojny a także losy wybitnych jednostek tego okresu. W obrazowy i przystępny sposób opowiedziane też zostały społeczne i polityczne przesłanki do tworzenia polskich legionów. Członkowie grupy Archeoconcept podzielili się również z nami mnóstwem ciekawostek jak na przykład wagą plecaka legionisty czy pochodzeniem nazwy szczypiorniści.

Mogliśmy też zobaczyć strój polskiego legionisty w tamtych czasów, a chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w charakterystycznej czapce.

Kolejne spotkanie z cylku “Polskie historie” pt. “Słaba płeć w walce o Niepodległosć” odbędzie się już w ten czwartek, o godzinie 17:00 w bibliotece na Grabówku, ul Morska 113.

Spotkanie poprowadzi mgr Małgorzata Krasna-Korycińska z grupy archeoconcept.pl. Zapraszamy!