Ciemna strona nowoczesności – o latynoamerykańskiej filozofii wyzwolenia

Ciemna strona nowoczesności – o latynoamerykańskiej filozofii wyzwolenia opowie nam doktor Iwona Krupecka, która specjalizuje się w historii filozofii nowożytnej oraz filozofii kręgu hiszpańskojęzycznego. Cykl „Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” to popularyzatorska seria wydarzeń, która ma na celu prezentację dorobku polskich naukowców, a także, poprzez otwartą dyskusję, aktywizację osób, które na co dzień nie mają kontaktu z filozofią.

Zapraszamy już 14 grudnia 2017 (czwartek), godzina: 18:30. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1/Dworzec PKP. Wstęp wolny!

Temat kolejnego wykładu to „Ciemna strona nowoczesności – o latynoamerykańskiej filozofii wyzwolenia”. Lata 70 XX wieku to moment wyłonienia się w Ameryce Łacińskiej nurtu filozofii wyzwolenia – krytycznego wobec spuścizny europejskiej filozofii, ujmującego myśl jako zawsze usytuowaną i kontekstową. Naczelną kategorią interpretacyjną staje się opozycja centrum/peryferie. Z tej perspektywy, naznaczonej doświadczeniem podboju, zniszczenia, wykluczenia myśli rodzimej i rodzimych praktyk, europejski projekt nowoczesności jawi się jako z konieczności związany z kolonializmem. Celem spotkania będzie uchwycenie głównych tez ruchu, w odniesieniu do idei nowoczesności, a także określenie jego potencjału filozoficznego.

Dr Iwona Krupecka – absolwentka filozofii i filologii polskiej UG. Od 2005 roku pracuj w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Zajmuje się historią filozofii nowożytnej, filozofią kręgu hiszpańskojęzycznego. Za książkę Dysputa w Valladolid (1550/1551) nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatka Nagrody „Literatury na Świecie”.