Moje życie jak baśń

Baśń magiczna. Wykład

Zapraszamy na wykład, który odbędzie się w Teatrze Gdynia Główna, 21 września 2017, o godzinie 18.00.
Za co kochamy baśnie magiczne? Czy za piękne księżniczki i dzielnych rycerzy pożeranych przez smoki? A może za dobre zakończenia, dzięki którym śpimy spokojnie? Baśnie magiczne to świat dziecięcej fantazji, ale można przeczytać je też jak opowieści dla dorosłych. Tak przecież było na początku. Wędrowny dziad przybywał do wioski, zasiadał w karczmie przy kominku i snuł pełne grozy, niestworzone gawędy…
O historii baśni magicznej, jej źródłach i o tym dlaczego stałą się disneyowską grzeczną opowiastką opowie dr Elżbieta Żukowska.
Elżbieta Żukowska – literaturoznawczyni („Mitologie Andrzeja Sapkowskiego”2011), scenarzystka komiksowa („Miasto z widokiem” 2014, „Kapitan Wrona” 2016, „Borka i Sambor” 2017), animatorka projektów kulturalnych („Teatr z bliska”2016, „Miasto Słowa” 2014-2016, „Korzenie kultury” 2017). W pracy badawczej zajmuje się mitem słowiańskim oraz monomitem w narracyjnych strukturach literackich i filmowych. Współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim (Instytut Badań nad Kulturą), instytucjami kultury (Centrum Kultury w Gdyni, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie) oraz licznymi organizacjami pozarządowymi.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!