Baśń magiczna – relacja ze spotkania

Jesienna auta nastraja do snucia gawęd i opowieści, więc powakacyjne spotkania projektu „Korzenie Kultury” rozpoczęliśmy od baśni. 21 września o godz. 18.00 w Teatrze Gdynia Główna odbył się wykład pt. „Baśń magiczna”, poprowadzony przez dr Elżbietę Żukowską.

Wszyscy kochamy baśnie za ich dobre zakończenia, dzielnych rycerzy i piękne księżniczki, złe czarownice i zaczarowanie skarby. Cudowność w baśni daje nam poczucie oderwania od rzeczywistości i przebywania w świecie magicznym. Opowieści baśniowe są dla nas również cenne, ponieważ stanowią alegoryczną powiastkę o odwiecznych mechanizmach świata, o zasadach nim rządzących i pułapkach kryjących się w „lesie” codziennych spraw. Dlatego też baśń ma wielkie wartości terapeutyczne i, jak pisze jeden z najsłynniejszych badaczy baśni magicznych – Bruno Bettelheim, przygotowuje dzieci do rozumienia i radzenia sobie z psychologicznymi problemami dorastania. Oswaja z grozą, dziwnościami i dziecięcym lękiem.
Dorośli natomiast namiętnie oglądają baśnie, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Filmy o Jamesie Bondzie czy romantyczne komedie zbudowane są na schematach baśniowych, które okazują się gwarantem dobrej zabawy. Współczesne baśnie dla dorosłych dzięki „happy endom” obniżają poziom lęków społecznych, dając złudzenie porządku świata.

O baśniach dla dorosłych, a dokładnie o legendach przygotowanych dla dorosłego odbiorcy traktował kolejny wykład, pt. „Legendy polskie AD 2017”, który odbył się 19 października w Teatrze Gdynia Główna. Dr Katarzyna Kaczor pokazała na przykładzie „Smoka”(reż, T. Bagiński), krótkometrażowego filmu wyprodukowanego przez grupę Allegro, sposób filmowej adaptacji popularnej polskiej legendy.

Film stanowi jeden z elementów projektu Legendy Polskie, kampanii marki Allegro realizującej w tym uniwersum wiele różnych produktów medialnych (filmy, teledyski, opowiadania dostępne w formie ebooku, audiobooki).

W przeciwieństwo do tradycyjnej reklamy, grupa Allegro posłużyła się kampanią wizerunkową bazującą na legendach, by podkreślić swoją przynależność do kultury polskiej. Dr Kaczor zwracała uwagę na zasadę tworzenia w pełni polskiego produktu, począwszy od tekstu legendy, przez uznanego polskiego reżysera, znanych aktorów, słynne studio animacyjne, popularne przeboje muzyczne. Mówiła też o wykorzystaniu w „Smoku” gatunkowych klisz, począwszy od „Terminatora” (reż, J. Cameron) po „Blade Runnera” (reż. R. Scott).

Następny wykład w cyklu „Korzenie Kultury. Baśnie i mity” odbędzie się 23 listopada o 18.00 w Teatrze Gdynia Główna. Michał Miegoń opowie o legendach miejskich Gdyni. Wykład nosi tytuł: „Gdynia. Miasto niewyjaśnionych zdarzeń”.
Serdecznie zapraszamy!