Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane

Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane i Anna Dziedzic

Przed nami trzecie już spotkanie ze współczesnymi filozofami w Gdyni. Tym razem będziemy mieli przyjemność posłuchać dr Anny Dziedzic. Motywem przewodnim wydarzenia zaś będą wznowione „Pisma filozoficzno-psychologiczne” Edwarda Abramowskiego. Popularyzatorski cykl „Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” ma na celu prezentację dorobku polskich naukowców, a także, poprzez otwartą dyskusję, aktywizację osób, które na co dzień nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

data: 20 czerwca 2017 (wtorek)
godzina: 18:30
miejsce: Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1/Dworzec PKP
bilety: wstęp wolny

Anna Dziedzic, urodzona w 1975 roku. Ukończyła filozofię w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat „Antropologia filozoficzna Edwarda Abramowskiego” (wydany: Wrocław 2010). Od 2007 roku pracuje w Zakładzie Historii Filozofii Polskiej. Zajmuje się historią filozofii polskiej, a głównie filozofią przełomu XIX i XX wieku i filozofią religii.

„Pisma filozoficzno-psychologiczne” Edwarda Abramowskiego, wybór, przedmowa i opracowanie Anna Dziedzic. Seria „Klasycy Polskiej Nowoczesności”, wyd. Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego, Warszawa 2016

„Jeżeli stan psychiczny a dopełnia się za­wsze stanem organizmu A, to i odwrotnie, ten stan organizmu, inną drogą wywoła­ny, musi dopełnić się stanem duchowym a. Stąd też ktoś, co by umiał odtworzyć do­wolnie, z zupełną dokładnością, reakcję oddechową pewnego wzruszenia, odczułby to wzruszenie bez żadnej innej przyczyny moralnej. Jak również odtworzenie dokład­ne reakcji oddechowej pewnego wysiłku woli może wysiłek ten wywołać i utrwalać; powtarzanie zaś takiego eksperymentu od­dechowego, który naśladuje reakcje woli, może służyć jako podstawa fizjologiczna dla rozwijania i kształcenia woli” – czytamy we fragmencie.

„Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” to dwa cykliczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych filozofią.

Pierwszy cykl to seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Jeszcze w tym roku gościć będziemy między innymi: prof. Marka Cichockiego, prof. Agatę Bielik-Robson, prof. Tomasza Swobodę oraz naukowców związanych z Centrum Kopernika: dr. Łukasza Lamża i dr. Mateusza Hohola.

Drugi cykl to otwarte dyskusje filozoficzne, realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, „który jest najlepszym doradcą”, jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator: Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum
Partnerzy: CKG, Gdynia Kulturalna, Gdyńskie Centrum Filmowe,
Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luxemburga, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna
Patroni Medialni: Radio Gdańsk, Filozofuj!, Teologia Polityczna, Tygodnik Powszechny, Machina Myśli, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Fundacja Centrum Kopernika, Copernicus Center Press, Filozofia w Praktyce, Gdyńska Strefa Kultury.

Szczegółowy program:
www.vademecumgdynia.org