powieść gdynia vademecum

Spacer śladami gdyńskich legend. Oksywie

Moje subiektywne Oksywie

Przeszłość zachowana w pamięci, staje się częścią teraźniejszości. T. Kotarbiński

Dawno, dawno temu, czyli prawie 40 lat temu Oksywie Górne przypominało małe miasteczko z kościółkiem i cmentarzem, szkołą podstawową, biblioteką w prywatnym domu i sklepem wielobranżowym.  Mój pierwszy dzień tutaj nie był najszczęśliwszy – nie dostałam etatu w  Szkole Podstawowej nr 33 i przez całe wakacje rozmyślałam, jak inaczej wykorzystać swoje „rozległe” umiejętności. Po roku wróciłam jako lokatorka jednego z mieszkań w budowanych czteropiętrowych blokach przy ul. Płk. Dąbka z widokiem na „33” i dziewiczy plac, który dzieci wykorzystywały w dawnym stylu (bez trzepaków!).

Po lewej stronie ul. Bosmańskiej, w tzw. górkach, latem można było się opalać, zimą zjeżdżać na sankach, przed spacerami po dzikim lesie powstrzymywały straszne opowieści o wisielcach, a wyprawa na oksywską plażę była nie lada wyzwaniem.

40 lat później na Oksywiu nie zmienił się chyba tylko Kościół pw. Św. Michała Archanioła ufundowany w 1224 roku przez księcia Świętopełka. Przechodził różne koleje losu, na zmianę niszczony i odbudowywany, po II wojnie światowej otrzymał wnętrze w stylu wiejskiego kościoła parafialnego.* Wciąż wznosi się na skarpie, z którą związane są oksywskie legendy.

Po 40 latach nie do poznania zmieniło się Oksywie. To nie tylko najstarsza dzielnica Gdyni, to dzielnica z rozmachem wchodząca w nowoczesność, realizująca śmiałe pomysły  w zakresie budownictwa i infrastruktury, dbająca o estetykę przestrzeni społecznej i wygodę mieszkańców. Ja już nie mieszkam w bloku, uprawiam ogródek wokół domu przy ulicy, o której mówi się, że nie ma sobie równej, a mój pięcioletni wnuk Teodor właśnie tu chciałby mieszkać „najbardziej na świecie”!

I chociaż dawno, dawno temu, kiedy byłam młoda, wszystko wyglądało inaczej, to cieszę się teraźniejszością.

To jeden z tekstów z naszej publikacji Korzenie Kultury, a dokładnie z tekstu Elżbiety Wierszko pt. Moje subiektywne Oksywie.

Zapraszamy serdecznie na spacer śladami gdyńskich legend, który odbędzie się w sobotę 24 czerwca, godz. 12:00-13:30. Tym razem poznamy historię Oksywia. Zbiórka o 12:00 przy Rondzie bitwy pod Oliwą. Prosimy o punktualne przybycie oraz zabranie wygodnego obuwia i wody do picia.

Dołącz do wydarzenia na Facebook’u, żeby być na bieżąco.

Spacer poprowadzi Elżbieta Wierszko.